Terapia karmienia

Moje dziecko nie chce jeść? Dlaczego? To może być neofobia żywieniowa, ale i ARFID (unikanie przyjmowania pokarmu). Wspólnie znajdziemy odpowiedź.

Neofobia żywieniowa to nie to samo, co ARFID. Żeby mówić, trzeba jeść. I w sensie dosłownym, ale i jeśli chodzi o technikę. Terapia karmienia, czyli od jedzenia do mówienia. Nie każda zaś wybiórczość pokarmowa to czynnik ryzyka.

Pamiętajmy o doborze właściwego kubka. Zwykły i niezwykły, dobry i niedobry kubek.

Picie z kubka lub z butelki z ustnikiem może zmienić właściwy, dojrzały sposób połykania w połykanie typu niedojrzałego, infantylnego, w międzyzębowe lub przyzębowe połykanie. A jest to wzorzec połykania, który ma wpływ na niewłaściwą artykulację, na powstanie i utrzymywanie się wad wymowy i wad artykulacji. Ustnik butelki działa jak kciuk. Dziecko zaczyna go ssać. Wypycha język, okręca go wokół ustnika.

Takie zamienne ssanie, żucie ma miejsce u dzieci z Zespołem Downa i stanowi deformację. O doborze właściwego smoczka, już nie wspomnę. Zapraszam. Polecę najwłaściwszy, który będzie mieć funkcję ssania i żucia. Będzie też korygował zgryz i zęby.